Děčín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Děčín
Domů - Portál DěčínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Děčína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Růžová

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Růžová

Fotogalerie:
Růžová
Růžová
Růžová
Růžová
Růžová
Růžová
Růžová
Růžová

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Růžová

Schránka:
Přidej do schránky.

Obec Růžová leží na úpatí Růžovského vrchu. Patří mezi největší a nejstarší obce v oblasti, první zmínka pochází z roku 1352. Dnes je Růžová zároveň zemědělskou obcí a turisty vyhledávaným letoviskem. Dominantou obce je barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1711, který byl v roce 2000 litoměřickým arcibiskupem znovu vysvěcen. Pozoruhodný je také větrný mlýn z roku 1878 stojící na vrchu Petřín na jižní straně obce. Dnešní majitelé ho zrekonstruovali, vybavili stylovým nábytkem a nabízejí možnost se zde ubytovat.

Za návštěvu stojí zřícenina téměř 500 let starého Dolského mlýna, kam vozili obilí sedláci z celého okolí. Později sloužil jako výletní restaurace při plavbách skrz Srbskokamenickou soutěsku. Je opředen mnoha tajemnými příběhy.

Z obce je možné vystoupat na Růžovský vrch, nejvyšší vrchol Růžovské vrchoviny. Pro svůj tvar je někdy nazýván Děčínskou Fudžijamou. Již za dob napoleonských válek zde byla zřízena vojenská pozorovatelna. Koncem 19. století se začal hojně rozvíjet turistický ruch a na vrcholu byla postavena rozhledna s restaurací. Nejprve šlo o dřevěnou rozhlednu, po zničení bleskem byla postavena druhá dřevěná a do třetice kamenná. Z rozhledny byl úchvatný výhled, z jejího vrcholu bylo prý vidět 20 rozhleden na české i německé straně hranice. Ani tato však dlouho nevydržela, roku 1931 vyhořela restaurace a rozhledna pak rychle zchátrala. Od té doby je vrchol Růžovského vrchu bez rozhledny.

Krásný výhled do okolí však dnešním turistům nabízí Pastevní vrch ležící na západním okraji obce.

Na jižní straně vesnice rozloží každé léto svůj tábor indiáni. Skupina West Country zde postaví indiánskou osadu z dob indiánských válek, včetně stylových interiérů. Návštěvníci poznají rodinný život několika indiánských kmenů, mohou si prohlédnout dobové zbraně, oblečení, hudební nástroje, hračky i zvířata nebo poslechnout indiánskou hudbu.

K Růžové patří osada Kamenická stráň - vesnická památková zóna - s dobře zachovanými staveními původní lidové architektury.

Růžovský vrch
Pro svoji mohutnost a dominantní postavení v okolní krajině bývá 619 metrů vysoký Růžovský vrch nazýván také jako "Děčínská Fudžijama". V současné době se nabízejí jen omezené výhledy z úbočí. Samotný výstup na půvabný zalesněný vrchol je však zajímavým zážitkem. Dnes je "Růžák" jak je místními obyvateli nazýván, zahrnut v 1. zóně národního parku. Již za Napoleonských válek byla na vrcholu postavena pozorovatelská rozhledna. Ke konci 19. století tehdejší majitel panství Clary-Aldringen zde nechal zbudovat rozhlednu s hostincem, která sloužila turistům z širokého okolí až do 30. let 20. století, kdy vše lehlo popelem a bylo zanecháno osudu přírody. A tak dnes zde již nalezneme zbylé ruiny.


Adresa a kontaktní informace:
RŮŽOVÁ
RŮŽOVÁ 60
407 14  ARNOLTICE U DĚČÍNA

telefon:+420 412 553 102
fax:+420 412 553 102

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°50'37,68"; E14°17'32,28"
Zpráva pro Růžová
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku červenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 466

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Děčín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena