Děčín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Děčín
Domů - Portál DěčínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Děčína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště

Schránka:
Přidej do schránky.

Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště byla vyhlášena v roce 1965 a v roce 1987 na celkové výměře 929, 57 hektarů. Rezervace se nachází na okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. Jedná se o rozsáhlý územní komplex mezi Božím Darem a Hřebečnou na hřebenech Krušných hor v nadmořské výšce 954 m – 1115 metrů.

Předmětem ochrany je komplex rozvodnicových svahových rašelinišť na suťových vývěrech puklinových vod a rašelinné horské louky, které přecházejí ve vřesoviště.

Horninovým podložím jsou převážně svory a svorové pararuly metamorfního komplexu Krušných hor. Do části NPR zasahuje terciérní výlev nefelinitu. Úbočí Špičáku pokrývají plošně nepříliš rozlehlé sutě. Většina území je ordovického stáří. Pro pokryv převažuje vrchovištní organozem.

V komplexech horských rostlinných společenstev převládají přirozené klimaxové smrčiny a podmáčené smrčiny. Na svazích Špičáku rostou zbytky společenstev acidofiloních horských bučin. Pro nelesní vegetaci je charakteristické plošné rozšíření společenstev horských vrchovišť a rašelinných lad. V západní části se pak nalézají rozsáhlé porosty Pinus x pseudopumilio, mezi zajímavé druhy patří rozchodník huňatý, všivec bahenní , ostřice bažinná, rosnatka okrouhlolistá , klikva bahenní, prha arnika, všivec lesní , bříza zakrslá a kropenáč vytrvalý. V rezervaci bylo vymezeno dvanáct lesních typů od svěží bukové smrčiny po kleč vrchovištní.

Fauna je zde zastoupena rovněž mnoha zajímavými druhy. Mezi významné obratlovce lze zařadit tetřívka obecného (Tetrao tetrix), kosa horského (Turdus torquatus), motáka pilicha (Circus cyaneus), čejku chocholatou (Vanellus vanellus), bekasinu otavní (Capella gallinago), chřástala polního (Crex crex). V minulosti se zde pravidelně vyskytoval tetřev hlušec (Tetrao urogallus), jeho výskyt však nebyl v posledních letech potvrzen. Hojný je výskyt zmije obecné (Vipera berus) a ještěrky živorodé (Zootoca vivipara). Mezi zvláštnosti horské vrchovištní fauny bezobratlých patří především střevlík Menetriesův (Carabus menetriesii), další střevlík Carabus nitens, nosatec Coeliodes nigritarsis a žluťásek borůvkový (Colias palaeno).

Hlavním negativním jevem, který se stále projevuje na rašelinných biotopech, je v minulosti místy poměrně razantně prováděné odvodňování. Plán péče a management, který je v rezervaci dlouhodobě prováděn, je zaměřen na zamezení těchto negativních jevů, dále pak na sekání a odlesnění lučních společenstev s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a na podporu druhově původního složení lesních biotopů.

V rezervaci je zřízena naučné stezka s povalovým chodníkem a dvanácti zastávkami s informačními panely. Rezervace je dále protkána sítí značených turistických cest a lyžařských a cyklistických tratí. Zvláště vymezení lyžařských běžeckých tratí je však v několika lokalitách ve střetu s výskytem tetřívka obecného a bude nutno do budoucna řešit jejich přesné trasování.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE BOŽÍDARSKÉ RAŠELINIŠTĚ
DĚČÍN
407 71  STARÉ KŘEČANY

telefon:+420 412 518 202
fax:+420 412 518 929

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°46'54,48"; E14°12'52,56"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 927

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Děčín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena