Děčín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Děčín
Domů - Portál DěčínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Děčína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Hřensko

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Hřensko

Fotogalerie:
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko
Hřensko

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Hřensko

Schránka:
Přidej do schránky.

Malá hraniční obec Hřensko při hranici s Německem tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Již samotná příjezdová cesta z Děčína do Hřenska je úchvatná pro svoji nádhernou scenérii obrovského kaňonu pískovcových skal a řekou Labe, která Vás nerušeně povede dál. Okolní skály vystupují z kaňonu stovky metrů nad hladinu řeky a jako strážci střeží okolí. Svoji polohou na soutoku řek Labe a Kamenice, je Hřensko se svými 115 m. n. m. nejníže položeným místem v České republice. I přes velmi nízkou nadmořskou výšku vytváří okolní krajina pozoruhodný jev, díky němuž budete mít pocit jako by jste byli na horách. Celá obec se vine v hluboké rokli podél říčky Kamenice lemována mnoha restauracemi, hotely a pensiony.

První zmínka o obci Hřensko je z 15. století, kdy tu stála jedna krčma sloužící plavcům a vorařům. Teprve později, v průběhu 16. století se zde začali usidlovat další obyvatelé jejichž zdrojem obživy bylo nejen plavení dříví, ale také sůl, obilí a sklo, které se zde i skladovalo. S rozvojem obchodu získávalo toto místo na významu. Později měl zásadní význam na jeho rozvoj vznik paroplavby. Roku 1838 tudy proplul první parník. V 19. století za podpory tehdejšího majitele panství knížete Edmunda Clary Aldringena se začíná rozvíjet turistický ruch. V této době vzniklo mnoho významných turistických cest. Byla např. upravena promenádní cesta k Pravčické bráně. Turisté z řad šlechty pak často tuto památku navštěvovali. Nechodili však "po svých", ale bylo zvykem si pro cestu najmout mezky a skupinu nosičů. Kníže také nechal upravit soutěsky řeky Kamenice, tak aby se na nich mohli provádět plavby na pramicích. Popud mu k tomu dala sázka místních obyvatel, jež roku 1877 úspěšně splavili na vorech divokou řeku Kamenici. Později po knížeti bylo pojmenována dolní soutěska, nazývána Edmundova soutěska.

Hřensko a jeho okolí bylo také obrovskou inspirací pro tvorbu světoznámého spisovatele pohádek Hanse Christiana Andersena, který několikrát toto místo navštívil. Byl celou oblastí natolik okouzlen , že musel svoji návštěvu zopakovat. V oblasti Labských pískovců a Pravčické brány - největšího skalního mostu v Evropě, se také natáčel veleúspěšný americký velkofilm "Narnia, the Lion, the Witch and the Wardrobe". Při shlédnutí filmu spatříte nebývalé krásy celé oblasti a Pravčické brány. Hřensko je výchozím bodem k její návštěvě. Dalším zajímavým místem, které nezapomeňte navštívit je projížďka na loďkách v soutěskách řeky Kamenice, která je doprovázena působivým vyprávěním převozníka. Obě tyto atrakce spojuje celodenní naučná stezka, jež vede ze Hřenska na Pravčickou bránu, hlubokými lesy lemovanými skalami se dostanete na Mezní Louku, odkud sejdete k řece Kamenici, kde začínají projížďky na loďkách soutěskami řeky Kamenice zpět do Hřenska.


Adresa a kontaktní informace:
HŘENSKO
407 17  HŘENSKO

telefon:+420 412 554 021
fax:+420 412 554 029

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°52'26,76"; E14°14'29,04"
Zpráva pro Hřensko
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 445

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Děčín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena