Děčín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Děčín
Domů - Portál DěčínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Děčína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Děčín

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Děčín

Fotogalerie:
Děčín
Děčín
Děčín
Děčín
Děčín
Děčín
Děčín
Děčín

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Děčín

Schránka:
Přidej do schránky.

Město Děčín se rozkládá v údolí po obou březích řeky Labe, jehož okrajové části vystupují z údolí do okolních kopců. Podle mnohých návštěvníků i místních obyvatel je jedním z nejkrásnějších měst naší vlasti. Je nejníže položeným městem republiky, 135 m.n.m. Samotný pohled na město je zajímavým zážitkem. Na straně jedné, na skalním ostrohu, spatříte poutavý Děčínský zámek a naproti přes řeku na 150 metrů vysoké skále menší zámeček, vyhlídkovou restauraci Pastýřskou stěnu, ze které jistě budete mít nádherný výhled na celé město.

Tyto dvě dominanty města od sebe odděluje řeka Labe, jejíž obě strany spojuje obloukový Tyršův most. Romantickou procházkou v lesích Pastýřské stěny můžete také navštívit Děčínskou zoologickou zahradu, posedět ve vyhlídkové restauraci nebo vyrazit za zábavou v centru města. Děčín je největší vstupní branou do Českého Švýcarska a Labských pískovců, také proto bývá nazýván "bránou severních Čech".
Počátky historie vzniku města se datují k 7. a 8. století, kdy začali do oblasti Děčínské kotliny přicházet první zemědělci, zakládat osady. V 10. století bylo na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice postaveno dřevěné hradiště, které sloužilo jako správní a vojenské centrum. Mělo také za úkol chránit labskou vodní cestu a vybírat clo ze soli plavené po Labi.

Obyvatelé se většinou museli potýkat s bídou, jejich nejvýznamnějším zdrojem obživy byla lodní doprava, stavba lodí a labský rybolov. Samotný vznik města se datuje ke konci 13. století, kdy bylo založeno Přemyslem Otakarem II. královské město rozprostírající na Mariánské louce, jižně od hradu. Město během své dlouhé historie změnilo několikrát majitele a hrad prošel několika přestavbami až do dnešní podoby zámku. Největšího rozvoje se město dočkalo za panování rodu Thun-Hohestein, kteří se zasadili o rozvoj průmyslových podniků jak v Děčíně, tak i v Podmoklech.

Děčín a Podmokly se vyvíjeli jako dvě samostatná města, která byla spojena v město Děčín až v roce 1945, po skončení 2. světové války. Zásadním přelomem v rozvoji města bylo otevření železniční trati Praha - Drážďany v roce 1851. Postupem času se město změnilo ve velmi důležitý dopravní uzel říční a železniční dopravy. Obě města byly spojeny řetězovým mostem, aby tak město Děčín bylo dostupné železnici. Bývalý řetězový most patřil mezi největší v republice a v roce 1933 byl nahrazen dnešním Tyršovým mostem. Děčín bývá také nazýván městem mostů, naleznete zde 20 mostů. Devět z nich je považováno za technický unikát.

Každý návštěvník Děčína by si neměl nechat ujít návštěvu Děčínského zámku. Velmi zajímavý je samotný vstup do zámku 292 metrů "Dlouhou jízdou" lemovanou 7,5 metru vysokými zdmi. Byla zde filmována část filmu "Oznamuje se láska Vašim". Z Děčínského zámku je vstup do Růžové zahrady, skvělé místo pro odpočinek, procházky mezi sochami a záhony růží. Posedět můžete na zahradních lavičkách za poslechu živé hudby. Je také hezký výhled na město.


Adresa a kontaktní informace:
DĚČÍN
MÍROVÉ NÁMĚSTÍ 1175
DĚČÍN IV-PODMOKLY
405 02  DĚČÍN 2

telefon:+420 412 593 111
fax:+420 412 530 051

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°46'26,04"; E14°11'45,60"
Zpráva pro Děčín
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 457

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Děčín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena