Děčín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Děčín
Domů - Portál DěčínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Děčína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Chráněná krajinná oblast Labské pískovce - Kulturně historické zvláštnosti

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce - Kulturně historické zvláštnosti

Fotogalerie:
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Chráněná krajinná oblast Labské pískovce - Kulturně historické zvláštnosti

Schránka:
Přidej do schránky.

Vesnice a městečka dotvářejí vzhled kulturní krajiny navazující na divokou přírodu skalních stěn, věží, hlubokých roklí a lesů. Většina vsí i současných městeček v regionu vznikla kolonizačními procesy jako lesní lánové vsi. Jejich společným znakem je dlouhé a úzké uspořádání zástavby kolem potoka a cesty nebo jen řada stavení v odstupu od cesty. Kolmo k páteřní cestě jsou vymezeny a na úkor lesa založeny lány zemědělské půdy.

Většina zdejších tradičních domů nese znaky severočeské lidové architektury svědčící o síle tradice a citu pro přírodní prostředí. Pro zdejší lidovou architekturu je typické použití dřeva, kamene (pískovce) a dalších přírodních materiálů, skloubení technologie hrázděných a roubených stěn a také snad již od 16. století se objevující venkovská patrová zástavba. Charakteristickým místním stavebním prvkem je podstávka sloužící k rozložení váhy patra nebo krovů domu.

V domě se zrcadlí způsob obživy, majetkové poměry a společenské postavení jeho obyvatel. Určité stavební odlišnosti napoví, že před sebou máme bývalou hájovnu, lesovnu, mlýn, pilu, statek nebo školu.

Na stavbách obdivujeme uměleckořemeslnou práci. Zdobení štítů, pavlačí, podstávek, oken a dveří je odrazem slohové architektury a stylově navíc často vymezuje menší okrsky jako například Krásnolipsko nebo Jetřichovicko.

Pro mimořádné architektonické, urbanistické a krajinářské hodnoty byly osady Kamenická Stráň a Vysoká Lípa v roce 1995 prohlášeny Ministerstvem kultury ČR vesnickými památkovými zónami.

Kromě lidské činnosti, která je na první pohled zřejmá, po sobě člověk zanechal v krajině i řadu křížků, kapliček, pomníčků a jiných menších objektů, které souhrnně nazýváme drobné památky. Mezi drobnými památkami sotva najdeme dvě stejné, tak různorodé je jejich provedení. Jsou dokladem dovednosti generací místních řemeslníků. Jelikož je základní stavební horninou oblasti pískovec, je logické, že odedávna sloužil jako dostupný a snadno opracovatelný materiál pro jejich zhotovování. Drobné památky stojí při cestách, na křižovatkách, na prostranstvích uprostřed obcí, jsou druhotně umísťovány na stavbách. Najdeme je roztroušeny nejen v zemědělské krajině a v obcích, ale i uprostřed lesů, kde připomínají dřevorubecká či jiná neštěstí spojená s hospodařením v lesích, nebo jsou vzpomínkou na úlovky vzácné zvěře. Vztahují se k nim pověsti i legendy, pověrečná vyprávění, spoluvytvářejí místní názvy.

První drobné památky začal člověk stavět před staletími. Například k roku 1456 najdeme severně od Vysokého Sněžníku při popisu hranic uveden kamenný Kuntzův kříž. Šlo o smírčí kříž, vzácnou památku, související se středověkou morálkou a právem, které bývalo jiné než je tomu dnes. Na základě křesťanských představ o posledních věcech člověka bylo tehdy možné, aby se za určitých podmínek vrah a pozůstalí smířili. Podmínkou smíru bývalo někdy i postavení kříže. Možnost uzavřít soudní spor tzv. smírčí smlouvou sice v 16. století zanikla.


Adresa a kontaktní informace:
CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST LABSKÉ PÍSKOVCE - KULTURNĚ HISTORICKÉ ZVLÁŠTNOSTI
DĚČÍN
407 71  STARÉ KŘEČANY

telefon:+420 412 518 202
fax:+420 412 518 929

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°46'54,48"; E14°12'52,56"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Chráněná krajinná oblast Labské pískovce - Kulturně historické zvláštnosti
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 928

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Děčín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena